Český sochařsko-architektonický ateliér Scoolpt, který se specializuje na 3D tisk betonem, zvítězil v Marco Polo 100 Digital Build Challenge, největší mezinárodní soutěži v oblasti inovací stavebních technologií v Severní Americe. Každý z šestice finalistů v roce 2022 vytiskne svůj návrh domu v kanadském Gananoque poblíž Ontaria.
Marco Polo 100 Digital Build Challenge je technologická soutěž propagující projekty, které se pomocí inovativních technologií, jako je například 3D tisk, robotika nebo prefabrikace, zabývají výstavbou dostupného bydlení. Soutěž zastřešuje kanadský developer Horizon Legacy a jejím výsledkem má být první 3D tištěná čtvrť v Kanadě. Kromě peněžních odměn nabízí společnost až 10 milionů dolarů ve formě finančních prostředků, pozemků a odborníků na podporu vítězných týmů. Každý z vybraných týmů dostane možnost spolupracovat se zkušeným týmem architektů, inženýrů, technologických expertů a stavitelů, aby mohl plnohodnotně rozvinout svůj projekt.
Do 1. fáze soutěže se přihlásilo přes 400 zájemců z téměř 60 zemí světa. Scoolpt, který v roce 2020 zaujal v Česku i zahraničí vytvořením Prvoka od Buřinky (prvního 3D tištěného plovoucího domu na světě), do soutěže vstoupil s myšlenkou 3D tisku domů z různých materiálů. Michal Trpák, Kateřina Nováková a Jiří Vele navrhli dvoupatrový dům s názvem Rosette.
„Primárně jsem sochař a vždy jsem toužil vytvořit sochu, do které by bylo možné vstoupit. Začalo to malými projekty, ty se postupně rozrůstaly v obytné sochy a s nimi rostl zájem o 3D tisk betonu. Vzešel z toho Prvok, kterého jsme realizovali v širším týmu Scoolpt. Po úspěchu s Prvokem jsme se rozhodli v této cestě pokračovat a jako další cíl byl dvoupatrový dům. Ta myšlenka nás přivedla k účasti v soutěži Marco Polo. Vítězství nás velmi těší, protože náš sen tím dostává reálné obrysy, stává se skutečností. Je to další výzva a dobrodružství. Posouváme hranice a jsme velice rádi, že jsme mezi pionýry nejen stavební, ale i vizuální revoluce architektury,“ říká Michal Trpák z ateliéru Scoolpt.
Projekty přihlášené do soutěže posuzovala dvanáctičlenná porota odborníků z oblasti stavebnictví, architektury, strojírenství, 3D tisku, prefabrikace, geodézie a financí. Vítězi 2. fáze soutěže se stali český Scoolpt, O-Cube z Kanady, CyBe z Nizozemí, Hivetat z USA, Imprimere ze Švýcarska a UBB Chile zastupující Chile. Nyní probíhá příprava projektové dokumentace vítězných návrhů.
V rámci třetí fáze soutěže bude v Gananoque v Ontariu postaveno až 6 unikátních budov představujících inovativní stavební technologie a postupy. Gananoque, také označován jako „Brána k tisícům ostrovů“, je pobřežní oblast s přibližně 5 000 obyvateli. Je ideální pro mladé i zavedené rodiny, které hledají bezpečné a klidné místo, kde by se mohly osamostatnit, pracovat nebo se bavit.