Výstava projektu SAMOROST „Do hloubi houby“ pokračuje díky velkému zájmu veřejnosti. Po úspěšném uvedení v galerii Národní technické knihovny se expozice, která odhaluje fascinující možnosti využití podhoubí v udržitelném stavebnictví, přesouvá na Českou zemědělskou univerzitu v Praze. Až do 17. ledna 2025 bude zdarma přístupná nejen studentům a pedagogům ČZU, ale i široké veřejnosti. Hlavním lákadlem je čtvrtina domu SAMOROST, která ukazuje, jak lze podhoubí využít jako izolační a obkladový materiál ve stavebnictví. Výstava také představuje inovativní způsoby využití mykokompozitu v krajině.
Za projektem stojí Stavební spořitelna České spořitelny ve spolupráci se spolkem MYMO.
KDY: ČZU, atrium Fakulty životního prostředí, Kamýcká 129, Praha – Suchdol (1. patro)
KDE: od 25. 11. 2024 do 17. 1. 2025
„Do hloubi houby“ k vidění až do 17. ledna 2025
Výstava „Do hloubi houby“ projektu SAMOROST ukazuje nejen krásu a originalitu přírodního materiálu na bázi podhoubí, ale také jeho reálné využití v naší udržitelné budoucnosti. Mapuje cestu podhoubí neboli mycelia z lesa až do podoby revolučního stavebního materiálu. Výstava byla slavnostně zahájena 16. října 2024 v galerii Národní technické knihovny. Během svého měsíčního trvání v NTK se těšila enormnímu zájmu ze strany akademického sektoru, odborných středních škol i široké veřejnosti.
„Výstava Do hloubi houby ještě nekončí! Rozhodli jsme se ji prodloužit a přesunout na Suchdol, abychom ji přiblížili studentům a pedagogům Fakulty životního prostředí i celé ČZU. Mycelium má široké uplatnění nejen ve stavebnictví a designu, ale také v krajinářství, což může být pro studenty inspirativní a přínosné. Věříme, že tato výstava podnítí kreativní myšlení a obohatí stávající projekty s tématikou udržitelnosti o nové perspektivy,“ vysvětluje Monika Kopřivová ze Stavební spořitelny České spořitelny.
Přivoňte k exponátům
Výstava vás zavede do světa, kde se příroda setkává s inovací. Vůně lesa a jedinečná krása výrobků, do kterých se otiskla příroda, vytvářejí jedinečnou atmosféru. Klíčovým prvkem je znázornění výrobního procesu mykokompozitního materiálu, od jemných hyf lesklokorky lesklé, přes substráty vhodné pro její růst až po finální výrobky. Hlavním exponátem je čtvrtina domu SAMOROST, která demonstruje využití mycelia ve stavebnictví jako tepelné a zvukové izolace a designových obkladů. Prohlédnout si můžete i nábytek a interiérové doplňky vyrobené z mykokompozitu, jako kavárenský stůl, taburetky se stolkem a nástěnné obrazy.
„Výstava ‚Do hloubi houby‘ je vynikajícím příkladem propojení vědy, přírody, designu a inovací. Pro naše studenty a pedagogy je inspirativní vidět mycelium nejen jako základní složku hub, ale také jako biologicky rozložitelný materiál, který přispívá k ochraně životního prostředí a naplňuje principy bioekonomiky. Těší nás, že můžeme hostit tuto jedinečnou expozici a být součástí diskuze o udržitelných řešeních pro budoucnost nejen ve stavebnictví,“ říká Kateřina Černý Pixová, proděkanka pro strategii FŽP.
Exponáty doprovázejí technické informace, které vysvětlují, jak byl dům SAMOROST navržen, a zároveň ukazují možné způsoby využití mykokompozitu v krajině. Tento biologicky rozložitelný materiál může zlepšit kvalitu půdy, sloužit jako boxy na sazenice anebo ekologické cihly pro zpevnění svahů.
Na výstavě „Do hloubi houby“ neplatí žádné „nesahat“, naopak. Materiál na bázi mycelia mohou návštěvnici zažít různými smysly – přivonět k němu, osahat ho nebo se na něj posadit.
Inspirace pro výrobce
Výstava a celý projekt SAMOROST mají za cíl inspirovat a přesvědčit výrobce z oblasti stavitelství, aby mykokompozitní materiál začlenili do průmyslové výroby. Klíčem k tomu je získání důvěry široké veřejnosti, která se může stát budoucími uživateli tohoto inovativního materiálu.
O SAMOROSTu
Projekt SAMOROST byl odstartován v dubnu 2023 s cílem najít vhodnou cestu implementace materiálu na bázi podhoubí do stavebnictví, a podpořit tak jeho udržitelný vývoj. Za projektem stojí Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) a spolek MYMO.
Rok 2023 byl rokem hmoty a designu. Oborníci zapojení do projektu zkoumali mykokompozit a provedli řadu testů, aby si ověřili jeho vlastnosti. Výsledky testování přinesly zásadní informaci: mykokompozit může ve stavebnictví nahradit neekologické materiály (např. polystyren), které jsou ve stavebnictví běžně užívané. Vrcholem roku 2023 byla výstava nábytku a interiérových doplňků vyrobených z mykokompozitu na mezinárodním festivalu Designblok. Cílem bylo ukázat, že mykokompozit má své místo i v oblasti designu.
V roce 2024 zástupci projektu oznámili, že zahájili výrobu domu SAMOROST, který bude demonstrací možností zapojení mycelia v udržitelném stavebnictví. Dům bude hotov na konci roku a v roce 2025 bude představen veřejnosti.
Vytvoření domu SAMOROST podpořil ministr životního prostředí Petr Hladík udělením záštity.
Kdo je MYMO
Spolek MYMO sdružuje osobnosti z oblasti výzkumu, které si daly za cíl položit základy myceliové architektury v České republice. Jedná se o odborníky jednak z Ústavu modelového projektování Fakulty architektury ČVUT (Molab) a jednak odborníky z firmy Mykilio. Kateřina Sýsová, Karolína Petřeková, Petra Jašicová, Jiří Vele, Matěj Róth, Jakub Seifert a Tomasz Kloza za tímto účelem zkoumají a vyvíjejí materiál na bázi mycelia hub. Současně chtějí společně s Buřinkou zvyšovat povědomí o potenciálu mycelia ve stavebnictví mezi odbornou i laickou veřejností.
O Buřince
Již 30 let zajišťuje pro klienty výhodné stavební spoření a úvěry na bydlení včetně komplexního finančního poradenství. Pomáhá měnit bydlení v domov. Aktuálně se zaměřuje na financování udržitelných rekonstrukcí. Profilace rekonstrukční banky se odráží nejen v nabídce produktů a služeb, ale i v komunikaci. Zkušenost z rekonstrukce domu pěstounů ze středních Čech promítla Buřinka do Průvodce rekonstrukcí. Je také sponzorem pořadu „Akce: Rekonstrukce“ vysílaného na České televizi.
Jako stavební spořitelna cítíme také závazek vůči oboru stavebnictví, který naplňujeme podporou inovativních postupů a materiálů užívaných při stavbě domů. Více o našich projektech realizovaných na podporu vědy a výzkumu ve stavebnictví najdete na www.inovaceodburinky.cz.
Kontakt pro média
Monika Kopřivová
Manažerka externí komunikace
Mobil: +420 724 087 666
E-mail: monika.koprivova@burinka.cz