Projekt Samorost

Dům Samorost – cesta k udržitelnému bydlení

Jde o ukázku využití materiálu na bázi mycelia – tedy mykokompozitu – v udržitelném stavebnictví.

Autorem architektonického návrhu stavby je Tomasz Kloza, člen spolku MYMO. Dům navrhl tak, aby svým organickým tvarem připomínal dvě bedly rostoucí v přírodě. Mycelium vhodně doplňují další přírodní materiály, především dřevo. Konstrukce stavby je jednoduchá. Nosný dřevěný skelet je vyplněn izolací z mykokompozitu, který je zároveň použit jako obklad interiéru.

Autorkami interiéru jsou Karolína Petřeková a Petra Jašicová ze
spolku MYMO. Je řešen tak, aby na první pohled uchvátil a zároveň byl maximálně praktický.

Modulární koncept domu SAMOROST umožňuje různé variace velikostí „hub“ i jejich vnitřních dispozic a funkcí. Jako reálná ukázka stavby byla zvolena dvoumodulová útulna, kde jedna „bedla“ představuje kuchyňku se sezením a v druhé se nachází ložnice.

Dvoumodulový dům

  • Výška: 3 m
  • Šířka: 3,5 m
  • Délka: 8,6 m
  • Spotřebovaný mykokompozit: 2 200 kg

V České republice roste první stavba z podhoubí

Stavbu prvního domu z mycelia ohlásila Buřinka na jaře roku 2024. Nyní dům SAMOROST získává konkrétní podobu. V tuto chvíli stojí již osm dřevěných žeber prvního modulu (kuchyně), které jsou základem nosné konstrukce. Mezi jednotlivá žebra spojená překližkou se postupně vsazují myceliové desky. V interiéru budou plnit funkci zvukového izolantu a současně budou výjimečným designovým doplňkem.

Fotogalerie

Vizualizace domu Samorost

Stavba domu Samorost

Videa

Využití mycelia ke stavbě domu a nábytku

Ložnice, místo odpočinku, relaxace a klidu

Vše umocněno minimalistickým designem, čistě přírodními materiály a kulatým světlíkem, který je nejen centrálním zdrojem světla, ale především oknem do nebe umožňující pohled na letící mraky a zářící hvězdy.

Ke stažení